HAYATIMIZ-ANKET
FORUM SİTEMİZDEN FAYDALANMAK ICIN KAYIT OLMALISINIZ FORUM SİTEMİZ ÇOK AMAÇLI OLUP SİZ DEĞERLİ DOSTLARA HEYECAN YARATMAKTADIR

Join the forum, it's quick and easy

HAYATIMIZ-ANKET
FORUM SİTEMİZDEN FAYDALANMAK ICIN KAYIT OLMALISINIZ FORUM SİTEMİZ ÇOK AMAÇLI OLUP SİZ DEĞERLİ DOSTLARA HEYECAN YARATMAKTADIR
HAYATIMIZ-ANKET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
YÖNETİCİ
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
En son konular
» FİLİSTİNE DESTEK
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Haz. 02, 2010 8:06 pm tarafından hayatimizanket

» Facebook'un Google'ı bitirme planı
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Nis. 24, 2010 2:12 pm tarafından hayatimizanket

» Nihat Genç bombaladı
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Nis. 24, 2010 1:49 pm tarafından hayatimizanket

» Galatasaray- Bursaspor 82. randevuda
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Nis. 24, 2010 1:44 pm tarafından hayatimizanket

» Jet Fadıl Almanya'da
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Nis. 24, 2010 1:33 pm tarafından hayatimizanket

» Amatör Sporlar Güney Amerika şanssız geldi
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPerş. Mart 11, 2010 3:04 pm tarafından hayatimizanket

» Amerikan çalımı 10 MART 2010 ÇAR 01:25
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 8:41 am tarafından hayatimizanket

» Geç mi kaldım? 10 MART 2010 ÇAR 01:55
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 8:30 am tarafından hayatimizanket

» Güvenliğimiz için 10 MART 2010 ÇAR 01:20
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 7:49 am tarafından hayatimizanket

» “HSYK, hakim ve savcı bağımsızlığını tehdit ediyor” 10 MART 2010 ÇAR 00:09
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 7:43 am tarafından hayatimizanket

» Depremzedeler soğukla mücadele ediyor 10 MART 2010 ÇAR 00:12
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 7:39 am tarafından hayatimizanket

» Şemdinli’de yine mayın 1 asker daha şehit 10 MART 2010 ÇAR 00:05
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyÇarş. Mart 10, 2010 7:35 am tarafından hayatimizanket

» Dünyanın En Büyük 3. Tohum Gen Bankası Açıldı
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 4:17 am tarafından hayatimizanket

» AK PARTi GRUP TOPLANTISI 02.03.2010
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 4:14 am tarafından hayatimizanket

» Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 4:13 am tarafından hayatimizanket

» Türk Patent 2009 Ödül Töreni Başbakan Erdoğan:"Dünya Küçülüyor, Fakat Türkiye Büyüyor"
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 4:09 am tarafından hayatimizanket

» ****** Havaalanı'nda yangın
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 3:00 am tarafından hayatimizanket

» Linçten nasıl kurtuldular?
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 2:56 am tarafından hayatimizanket

» Kara kış geri geldi
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 2:47 am tarafından hayatimizanket

» Mary Wollstonecraft, İnsan Hakları ve Kadın Hakları Üzerine 04/03/2010
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 2:38 am tarafından hayatimizanket

» Diyarbakır’da yüksek gerilim 07 MART 2010 PAZ 02:25
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:53 am tarafından hayatimizanket

» İstanbul’un 'Miras'ı okurlarla 07 MART 2010 PAZ 00:40
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:50 am tarafından hayatimizanket

» Dalıştan Ertuğrul Fırkateyni çıktı 07 MART 2010 PAZ 00:45
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:47 am tarafından hayatimizanket

» ‘Kayıp Ruhlar Kıraathanesi’ kitabının yazarı Recep Şükrü Güngör Şiir şah, hikâye vezir 08 MART 2010 PZT 00:30
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:44 am tarafından hayatimizanket

» Kilise’nin gençlik sorumlusuydu, sorularının cevabını İslam’da buldu ‘O Müslüman’ı gördüm ve İslam’a döndüm’ 07 MART 2010 PAZ 00:00
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:40 am tarafından hayatimizanket

» Hava sıcaklıklarında önemli değişim 07 MART 2010 PAZ 15:32
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:34 am tarafından hayatimizanket

» AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç Medeniyetimizin lügatında soykırım yok 08 MART 2010 PZT 01:05
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:30 am tarafından hayatimizanket

» Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşenur Tekdal’dan Kadınlar Günü mesajı “Kadın artık reklam ve sömürü aracı olarak kullanılmasın” 08 MART 2010 PZT 01:10
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:27 am tarafından hayatimizanket

» Kaostan çıkış reçetesi 08 MART 2010 PZT 01:15
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:24 am tarafından hayatimizanket

» Rezil Oyun Bitsin Artık 08 MART 2010 PZT 01:20
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPtsi Mart 08, 2010 1:21 am tarafından hayatimizanket

» O da insan! 7 Mart 2010, Pazar
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 8:08 am tarafından hayatimizanket

» USF-1 Formula'dan çekildi 04 Mart 2010 Perşembe 15:07
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:52 am tarafından hayatimizanket

» Schumacher heyecanla bekliyor 06 Mart 2010 Cumartesi 21:23
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:50 am tarafından hayatimizanket

» Sağlam olaylı maçı değerlendirdi 07 Mart 2010 Pazar 00:00
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:44 am tarafından hayatimizanket

» Trabzonspor son dakikalarda coştu 07 Mart 2010 Pazar 00:01
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:41 am tarafından hayatimizanket

» Diyarbakırlı eski futbolcu acı konuştu 07 Mart 2010 Pazar 00:01
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:38 am tarafından hayatimizanket

» İstanbul Park'ta Mutlu Son 06.03.2010 12:06:00
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 7:27 am tarafından hayatimizanket

» Müslüman mucidler nerede? 07 MART 2010 PAZ 02:45
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 6:47 am tarafından hayatimizanket

» Kadınlar diri diri gömülüyor! 07 MART 2010 PAZ 02:50
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 6:45 am tarafından hayatimizanket

» Kapitalizmin dini imanı paradır 07 MART 2010 PAZ 02:55
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 6:43 am tarafından hayatimizanket

» Bakan bombaladı: "Halkımız rezaleti canlı izledi"
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 5:14 am tarafından hayatimizanket

» ******: "Açılımlar iflas etmiştir..."
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 5:04 am tarafından hayatimizanket

» AİHM'den KKTC lehine tarihi karar
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 5:01 am tarafından hayatimizanket

» Mescidi Aksa’yı bekleyen büyük tehlike 06 MART 2010 CMT 11:16
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyPaz Mart 07, 2010 3:11 am tarafından hayatimizanket

» Trabzonspor 1 G.Birliği 1 CANLI 06 Mart 2010 Cumartesi 18:38
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Mart 06, 2010 7:58 pm tarafından hayatimizanket

» "Tarih yeniden yazılıyor" 06 Mart 2010 Cumartesi 12:04
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Mart 06, 2010 7:48 pm tarafından hayatimizanket

» Diyabakır'da olaylı maç 06 Mart 2010 Cumartesi 15:20
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Mart 06, 2010 7:43 pm tarafından hayatimizanket

» Emniyet amirine tutuklama 06 Mart 2010 Cumartesi 11:01
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Mart 06, 2010 7:39 pm tarafından hayatimizanket

» Trakya'da kar yağışı başladı 06 Mart 2010 Cumartesi 12:50
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyC.tesi Mart 06, 2010 7:25 pm tarafından hayatimizanket

» HÜKÜMET'İ UYARDI 05/03/2010 / 17:30
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü EmptyCuma Mart 05, 2010 9:15 pm tarafından hayatimizanket

Galeri

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü Empty
Reklam
Free Search Engine Submission
Free Search Engine Submission

Search Engine Optimization and SEO Tools
Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

HAKKIMIZDA
HAYATIMIZ-ANKET FORMU İnternet sektörünün dinamik yapısı içinde en iyi hizmeti en uygun koşullarda sağlayabilmek amacıyla altyapı çalışmalarına büyük önem göstererek, sektörde yenilik ve teknoloji kullanımı konusunda öncü olmayı ilke edinen bir Bilişim, Tasarım ve Yazılım geliştiricisidir. Bugün bulunduğu konum itibariyle HAYATIMIZ-ANKET FORMU sorumluluk ve yükümlülüklerinin bilincindedir. Kaliteyi ilke alan bir anlayışla geleceğe daha güvenle bakabilmekte ve üstlendiği tüm projeleri büyük başarılar göstererek sonuçlandırabilmektedir. HAYATIMIZ-ANKET FORMU n amacı bireysel ve kurumsal müşterilerinin yaşamını kolaylaştırmak, tanıtımlarını en uygun-doğru ve etkili şekilde yapmak, yeni dünyalara açılmalarını sağlamak, bilgiye ulaşmada önlerine çıkabilecek engelleri ortadan kaldırmak, çağdaş dünyanın en önemli iletişim ve etkilişim aracı haline gelen İnternet' te yapılabilecekler konusunda onlara yol göstermek ve yanlarında olmaktır. HAYATIMIZ-ANKET FORMU İnternet konusunda çok geniş çalışma alanına, hizmet ve ürün yelpazesine sahip bir kuruluştur. Bu hizmetler haber , yayın, anket ,forum ,video , magazin , gündelik haber , spor haberleri ,motor sporları, web sayfalarının tasarım, Datacenter, reklam hizmetleri vb. HAYATIMIZ-ANKET FORMU evrak işleri başlıkları altında toplanabilir. Verdiğimiz hizmetlerimizle ilgili daha geniş bilgiyi ilgili konu başlıkları altındaki sayfalarımızdan edinebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü Empty Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Yıldönümü

Mesaj tarafından hayatimizanket Ptsi Mart 08, 2010 4:13 am

AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İslamla, Müslümanla terörü eş değer görmek art niyettir, kötü niyettir, suizandır, çirkin bir propagandanın neticesidir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş yıl dönümü ve ''2010 Kur'an Yılı'' etkinlikleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, tabiatın boşluk kabul etmediğini söyledi.

''Bir alan boş bırakıldığında oraların nasıl doldurulduğunu, kimler tarafından doldurulduğunu acı tecrübelerle gördük, görüyoruz. İslamla, Müslümanla terörü eş değer görmek art niyettir, kötü niyettir, suizandır, çirkin bir propagandanın neticesidir'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ama bu algıyı pekiştiren, bu algının oluşmasına yol açan hataların yapıldığı da görmezden gelinemeyecek bir gerçektir. Bu hatalar bir alanın boş bırakılmasının, ihmal edilmesinin, buna ehemmiyet gösterilmemesinin neticesidir. Gerçek bilim adamlarının, gerçek aydınların, münevverlerin boş bıraktığı alanların, 'medya vaizleri' tarafından doldurulduğunu ve soru işaretlerinin hızla çoğaldığını da müşahede ediyoruz. Ben onun için siz değerli kardeşlerimden, lütfen bizi medya vaizlerinden kurtarın. Bunu istirham ediyorum.

Ben açıkçası Türkiye'nin güzide bir kuruluşu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sadece ulusal ölçekte değil, küresel ölçekte bir örnek teşkil ettiğine, etmesi gerektiğine inanıyorum. Taraf tutmadan, soru işaretlerini artırmadan, sade bir şekilde, anlaşılır bir şekilde malayani tartışmalara kapılmadan, dosdoğru bir yol tutturduklarını ve bu yolda kararlılıkla ilerlediklerini görüyorum.''

Başbakan Erdoğan, ''Eğer Kur'an bir kesim tarafından hayat veren kitap olarak algılanıyor diğer bir kesim tarafından bunun tam tersi bir şekilde algılanıyorsa, burada biz Müslümanları ilgilendiren çok ciddi bir mesele olduğu kaçınılmaz bir gerçektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş yıl dönümü ve ''2010 Kur'an Yılı'' etkinlikleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başkanlık çalışanlarının her türlü fedakarlık içinde çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Diyanet çalışanlarının, 24 saat esasına göre görev yaptıklarını ve her an hayatın, her an toplumun içinde olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'de bir çok insanın yetişmesinde, erdem, fazilet, bilgi ve hikmete ulaşmasında formel eğitimle birlikte Diyanet personelinin çabaları da etkili oldu. Kur'an eğitiminden sağlıklı dini bilgi aktarımına kadar hayata müteallik her alanda onların bilgi ve tecrübesinden faydalandık. Milletçe Diyanet personeline şükran borçluyuz. Ben burada bu şükran ifadelerini kendilerine özellikle sunmak istiyorum'' diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş yıl dönümüyle birlikte önemli bir programın da başlatıldığını, 2010 yılının ''Kur'an-ı Kerim'' yılı ilan edildiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, yılın hayırlı, yapılacak tüm faaliyetlerin başarılı olmasını diledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''1400 yıl önce Hazreti Peygamber aracılığıyla 'İkra' yani 'Oku' emriyle nazil olmaya başlayan Kur'an, o andan itibaren tüm insanlığı kucakladı ve sıcaklığıyla, hikmetiyle, nuruyla kuşattı. İlahi muhafaza altında olan kutsal kitabımız, bugün de gönüllere şifa olmaya, inananların yolunu aydınlatmaya, tüm insanlığa barış ve kardeşlik mesajı vermeye devam ediyor. Elbette burada Kur'an'a bir ömür adamış değerli hocalarımızın yanında Kur'an'ın anlaşılmasına ilişkin teorik görüşler serdedecek değilim. Burada haddi tecavüz edemem.''

"Gecikmeden öz eleştiri yapmamız gerekiyor"

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık yaptığı 7 yıl içinde 81 ülkeye 233 ziyaret gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, İslam ülkelerindeki manzarayı görme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bunun yanında diğer ülkelerde de İslam imajını, Müslüman imajını ve algısını müşahede etme fırsatı buldum. Ortada hakikati en güzel şekilde ortaya koyan kutsal bir kitap varken ve o kitap 1400 yıl boyunca muhafaza edilmişken nasıl olup da böyle birbirinden çok zıt yorumların ortaya çıktığını, bu mesaja uygun olmayan durumların yaşandığını emin olun anlamakta zorlandım ve zorlanıyorum. Elbette farklı yorumlar, farklı tefsirler olacak, bunu yadırgamıyorum. Hatta farklı fakat birbiriyle çatışmayan yorumları, tefsirleri gördüğümüz zaman Kur'an'ın büyüklüğünü ve zenginliğini daha iyi anlıyoruz. Ama eğer Kur'an bir kesim tarafından hayat veren kitap olarak algılanıyor diğer bir kesim tarafından bunun tam tersi bir şekilde algılanıyorsa, burada biz Müslümanları ilgilendiren çok ciddi bir mesele olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Kur'an'ın özellikle Batı dünyasında ve toplumlarında farklı şekillerde algılanmasında elbette art niyetin ve propagandanın etkisi var. Ama bu ön yargıları gidermek için ne yaptık? Hatta bu ön yargıları oluşturacak ne yaptık? Bunu da kendimize sormamız ve öz eleştiriyi artık gecikmeden yapmamız gerekiyor. Merhum Mehmet Akif ne güzel ifade etmiş; 'İbret olmaz bize, her gün okuruz ezberde/Yoksa bir maksat aranmaz mı ayetlerde?/Lafz-ı muhkem yalnız, anlaşılan, Kur'an'ın/Çünkü kaydında değil, hiçbirimiz mananın/Ya açar Nazm-ı Celil'in, bakarız yaprağına/ Yahut üfler geçeriz, bir ölünün toprağına'. Esasen Akif'in gönül ve hikmet diliyle ortaya koyduğu bu dizeler, benim bahsettiğim o farklı algılamaların sebebini de gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor. Evlerimizin odalarında, duvarlarında asılı durur ama bunun için değil tabii hikmeti nüzulü...

Safahat'ın bir başka yerinde de şunları söylüyor Akif, bu hele bizim için çok daha önemli; 'Doğrudan doğruya Kur'an'dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı'. İşte bunun üzerinde ısrarla durmamız gerekiyor. 1400 yıl önce 'Oku' emriyle nazil olmaya başlayan ve Akif'in dediği gibi idraki kuşatması gereken bu ilahi kitabın müntesiplerine, açık söylüyorum, böyle bir manzara yakışmıyor. Aydınların, yazarların, bilim adamlarının özellikle de din alimlerimizin bu soruyu çok daha yüksek sesle, çok daha gayretli biçimde sormaları ve sorgulamaları gerektiğine inanıyorum.''

"İslam dünyasının problemlerini küçük hatalarda aramak gerekiyor"

Ziya Paşa'nın gazelindeki ''Dolaştım mülkü İslamı, bütün viraneler gördüm'' dizesini de hatırlatan Başbakan Erdoğan, bugün böyle bir manzarayla karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gerçekten de yoksulluğun had safhada olduğu, gelir dağılımındaki uçurumun büyüdüğü, hoşgörüsüzlüğün arttığı, savaşların, çatışmaların terörün artık alın yazısına, yaftaya dönüştüğü bir çağı yaşıyoruz. Hiç kuşkusuz bu manzara bizi var eden öğretilerin eseri değil. Tam tersine bu manzara bir uzaklaşmanın, teori ile pratik arasında oluşan uçurumun eseridir.

Dünyayı değiştirmek, dönüştürmek için kafa yoranların, kendisine büyük büyük hedefler belirleyenlerin, bu yolda uçlara doğru yolculuk yapanların mikro meseleleri unuttuğunu, ihmal ettiğini üzülerek görüyoruz. İslam dünyasının problemlerini belki de çok küçük hatalarda aramak gerekiyor. Acaba sokakta bir yaşlının ayağına mı bastık? Acaba semtimizde bir yoksul var da bizim haberimiz mi yok? Acaba birine hor gözle mi baktık? Kalp mi kırdık? Bir gönül mü yıktık? Bence asıl sorulması gereken sorular bunlardır. Gençlere, çocuklara anlatılması gereken, hiç kuşkusuz, dünyayı değiştirme hedefinden ziyade kendisini, kendimizi değiştirme hedefi olmalıdır. Dünyayı kurtarmak için yola çıkanların kendi yuvasını, sokağını, semtini, mahallesini, ilini ve ilçesini gözetmesi öncelikle tavsiye edilmelidir. 'Kendini bilmeyen Rabbini bilmez' diyor ilahi mesaj. Ondan esinlenerek Yunus Emre, 'İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir/Sen kendin bilmezsen bu nice okumaktır' diyor. Kur'an'ın ve hadislerin birçoğunda güzel ahlaka vurgu yapılıyor.

Ne yazık ki bu ayrıntı gibi görülen ilkelerin terk edilmesi, telafisi son derece güç zararlara yol açıyor. Ben Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu manada çok önemli bir vazife yüklendiğine inanıyor ve bu vazifeyi de hakkıyla taşıdığını düşünüyorum.''

"Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin En İyi Şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Anlatılacağına İnanıyorum"

Başbakan Erdoğan, ''Hakkari'deki anne ile Yozgat'taki anne, evlatlarının başında aynı Fatiha'yı, aynı Yasin'i okuyorsa, aynı duayı ediyorsa, cemaat aynı kıbleye dönüyorsa, burada ciddi bir yanlış var. Ben bunu söyledim. Bu ifadelerimin bile farklı yerlere çekildiğini gördüm'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş yıl dönümü ve ''2010 Kur'an Yılı'' etkinlikleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, terör konusuna değindi.

''Radikal İslam değil, ılımlı İslam değil, buna benzer önüne sıfatlar eklemek suretiyle getirilmiş bir İslam anlayışı değil, dosdoğru ve son derece sade bir anlayış, baskıdan uzak, zorlamadan uzak, iradeyi gözeten bir yaklaşım sergileniyor'' diyen Başbakan Erdoğan, dünya konjonktürü dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaklaşımını ne kadar doğru olduğunun görüldüğünü söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, her türlü siyasi tartışmanın dışında tutulması gerektiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu kurumu daha verimli kılacak tavır, budur. Başkanlığın her adımının linç yaklaşımıyla eleştirilmesini, başkanlık personelinin hakları söz konusu olduğunda konunu çok farklı yerlere çekilmesini ben ülkeye ve millete yönelik ciddi bir sorumsuzluk olarak görüyorum.

Şunu da hatırlatmak durumundayım, Diyanet İşleri Başkanlığı, Medeniyetler İttifakı Projesine eş başkanlık yapan ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Biz, ülke olarak kültürler arasında, medeniyetler arasında çatışmayı değil, uzlaşmayı ve diyaloğu teşvik eden uluslararası bir projenin sahibiyiz. İslam... Bu kökten gelen bir dinin mensuplarıyız. Barış... Öyleyse dünya barışında baş aktör olması gereken ülke biziz. Bu ülkede de birincil noktada da konuşacak olan bence sizlersiniz. Yine ulusal ve uluslararası bazda bunu söylüyorum.

Tarih boyunca, tarih boyunca 3 kıta üzerinde kurulmuş devletlerimiz, böyle bir hoşgörü iklimini inşa ettiler ve yaşattılar. Bunu ecdadımızda görüyoruz. Bugün o devletlerin mirasçısı olarak, bu iklimi geliştirmek ve çağın imkanları doğrultusunda insanlığa taşımak gibi bir sorumluluğumuz var.

100'den fazla ülkenin desteklediği bu proje, zaten aynı zamanda bizim dilimizdeki inceliğin, o yumuşaklığın da bir tezahürüdür. Bizim tarihi tecrübemizin yanında Diyanet'in de gayretiyle inanıyorum ki bu proje başarıya doğru yol alacaktır.''

"Diyanet İşleri Başkanlığı, kardeşliği pekiştirecek kurumlardan biridir"

Başbakan Erdoğan, bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerekli birikimi olduğunu dile getirerek, Medeniyetler İttifakı gibi uluslararası projeyi başarıyla taşırken, ülke içinde de kardeşliği, birliği, bütünlüğü pekiştirecek, beraberliği pekiştirecek, destek olacak kurumlardan birini yine Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Tüm kurum ve kuruluşlarımızla, STK'larla, aydınlarımız, sanatçılarımızla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığının ve onun değerli mensuplarını da bir devlet projesi olan milli birlik ve kardeşlik sürecinde, aktif rol almalarını ben sizlerden rica ediyorum, istirham ediyorum. Esasen, sürecin başarıya ulaşmasında ön yargıların kırılmasında toplumsal hastalıkların şifa bulmasında Diyanet kurumumuz tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya.

Çok ciddi çalışmaların olduğunu biliyorum. Farklı dil ve lehçelerde vaaz ve hutbe, farklı dil ve lehçelerde Kur'an-ı Kerim meali, ilmihal gibi çalışmalar belli bir aşamaya geldi.

Bunun ötesinde gönüllere hitap etmek, gönülleri birbirine ısındırmak, bizi var eden yapı taşlarını, bizi birbirimize bağlayan o sarsılmaz bağları tekrar hatırlatmak noktasında da sizden destek bekliyoruz.

Ülkenin sadece belli bölgelerinde değil, 7 coğrafi bölgede, 81 vilayette hatta yurt dışı teşkilatlarımızda hükümetimizin başlattığı ve bir devlet projesi olan Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin en iyi şekilde Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından anlatılacağına yürekten inanıyorum.

Zira biz, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin adeta bir çimento gibi birbirine iyice kenetlendiği, birbiriyle kaynaştığı toplumuz, milletiz böyle olmamız gerekiyor. Hiç kimse bunu farklı yerlere çekmeye çalışmasın. Bakınız, Hakkari'deki anne ile Yozgat'taki anne, evlatlarının başında aynı Fatiha'yı, aynı Yasin'i okuyorsa, aynı duayı ediyorsa, cemaat aynı kıbleye dönüyorsa, burada ciddi bir yanlış var. Ben bunu söyledim. Bu ifadelerimin bile farklı yerlere çekildiğini gördüm. 'Başbakan meseleyi din üzerinden mi çözmek istiyor' şeklinde yüzeysel ve art niyetli yorumlar yapıldı. Ben türküleri de, şarkıları da dile getirdim, kahramanlarımızdan, birlikte gazi olduğumuzdan, birlikte şehit verdiğimizden bahsettim.

Elbette inançlarımız da bu noktada ortak paydamızdır. Elbette sahip olduğumuz inancın temel ilkelerini hatırlatmak durumundayım. Söz konusu olan kan, söz konusu olan gözyaşı, söz konusu olan insan. Biz yeter ki insanı yaşatalım, yeter ki insanı yüceltelim. Bunu ne şekilde ve nasıl yaptığınız teferruattır. Ortak inancı paylaşan, aynı yöne dönen, aynı ruh ikliminde yaşayan insanların birbirine husumet duymasının hiçbir mazereti olamaz.

Bizim tarihimizde Kerbela gibi, Hazreti Peygamber'in torununun ve ailesinin katledilmesi gibi gerçekten son derece acı bir vaka var, bu vakadan ders çıkarmak yerine, husumeti yaşatmak yeni Kerbelalara zemin hazırlamaktır.

Ülkemizin hiçbir ferdi arasında husumet ve hoşgörüsüzlüğün mazereti olamaz. Birbirimizi dinleyecek, anlayacak, hoşgörü ile birbirimize yaklaşacağız. Aramızdaki meseleleri konuşarak, asgari müşterekte uzlaşarak çözüm yoluna koyacağız. Bize yakışan budur, medeniyetimize, inancımıza yakışan budur. 1400 yıl boyunca dalga dalga büyüyen ilahi mesaj; 'inananlar kardeştir' diyor. Bunu tevile de, tefsire de bence ihtiyaç yoktur. Bu kadar özet ve net bir ifadedir.''

03.03.2010
HABERİN KAYNAĞI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN RESMİ SİTESİ
hayatimizanket
hayatimizanket
Admin
Admin

motosiklet forumdaki üyelerin karakteri...
motosiklet forumdaki üyelerin karakteri...:

https://anket.yetkinforum.com